Co to jest Kryptowaluta?

Pojęcie kryptowaluty

Kryptowaluta jest pojęciem, które po raz pierwszy pojawiło się już pod koniec XX wieku. Miała ona stać się rozwiązaniem, które całkowicie zrewolucjonizuje świat współczesny i jego finansowe rynki. Została ona opisana przez Wei Dai-a jako pieniądz, który miał zostać oparty na kryptografii, która miała kontrolować tworzenie i transakcje w danej walucie. Krypotgrafia miała więc w pewnym sensie zastąpić centralne autorytety, które póki co są emitentami pieniędzy.

Cały system oparty jest na tak zwanych portfelach, które są tworzonymi systemami , które dostęp mają umożliwiać jedynie właścicielowi klucza zabezpieczającego. Jednocześnie niemożliwe ma być wydanie dwukrotnie tej samej jednostki. Zasadniczo kryptowaluty nie są uznawane jako jednostki walutowe czy pieniądz elektroniczny przez kraje całego świata, również Polskę. Dzięki temu jednak możliwe jest legalne tworzenie kolejnych systemów na podstawie specjalnych algorytmów – jest to tak zwane wykopywanie kryptowaluty. Taki stosunek krajów do kryptowalut z drugiej jednak strony uniemożliwia korzystanie z ulg podatkowych związanych z handlem walutami. Tak zbudowane kryptowaluty mają przede wszystkim na celu uniemożliwienie jakiegokolwiek manipulowania związanego z dodrukiem, którego mogą dokonywać jednostki scentralizowane przy tradycyjnych walutach.

Poprzez własny sprzęt komputerowy można prowadzić tak zwane wykopywanie poszczególnych jednostek. Jednocześnie zauważmy, że dzięki temu każdy może być posiadaczem kryptowaluty w sposób anonimowy.

W tej chwili na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt różnych kryptowalut. Wśród nich najpopularniejszą jest oczywiście bitcoin, który podbił rynek nieco ponad 3 lata temu. Obecnie rozwija się jeszcze taka waluta jak solidcoin. Niektóre kryptowaluty mają również inne cele. Na przykład namecoin tworzy system DNS o charakterze zdecentralizowanym.

Zasadniczym założeniem kryptowaluty jest możliwość normalnej wymiany takiej jak przy tradycyjnych walutach. W środowisku, gdzie konkretna waluta jest akceptowana możliwe jest kupowanie przy jej pomocy dóbr materialnych. Od jakiegoś czasu kryptowaluty stają się również sposobem na zarabianie na specjalnych giełdach, gdzie prowadzony jest handel takimi walutami.

Można się spodziewać, że kolejne lata przyniosą prawdziwy rozkwit kryptowalut, które powinny stać się instrumentem płatniczym wykorzystywanym w życiu codziennym przez ludzi na całym świecie. Wygoda natychmiastowych płatności oraz wysokiej jakości zabezpieczenia elektroniczne oparte na kryptografii powinny zachęcić kolejnych ludzi do tego rozwiązania.

Jeden komentarz do “Co to jest Kryptowaluta?”

  1. Witam. O takiej walucie myślałem marząc sobie o przyszłości kiedy jeszcze nikt jej nie wymyślił . Szkoda że moje życie potoczyłem w innym kierunku. Musiał bym sięgnąć pare ładnych lat wstecz i przypomnieć sobie o moich rozmyślaniach ,może napotkam na coś ciekawego .Szkoda że najlepsze pomysły maja ludzie którzy tak jak ja wiele lat temu nie mieli możliwości wdrążenia ich w życie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *