Bitcoin informacje

Bitcoin – pierwsza kryptowaluta

Pomysł na kryptowalutę pojawił się jeszcze w XX wieku.  Pierwszą prawdziwą kryptowalutą stał się jednak Bitcoin, który został zaprojektowany w 2008 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Sama waluta pojawiła się jednak dopiero w 2009 roku. Wtedy została wpisana na kryptograficznej liście mailingowej oraz został przedstawiony dowód jej funkcjonowania. Już pod koniec 2010 roku autor kryptowaluty zdecydował się ją opuścić i zająć się innymi sprawami. Nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości i pozwolił ludziom na to, by swobodnie wykorzystali jego rozwiązanie. Po odejściu autora walutą zajęło się wielu programistów, którzy zdecydowali się ją stale rozwijać. Prawdziwy przełom nastąpił w połowie 2011 roku, gdy przyszło duże zainteresowanie mediów walutą bitcoin. W ten sposób pojawił się nagły wzrost wartości tej kryptowaluty. Było to jednak przejściowe i stopniowo przez większą część roku 2011 waluta się stabilizowała i powróciła do poziomu sprzed owego większego zainteresowania. Od września 2012 roku funkcjonuje specjalna Fundacja Bitcoin, która zajmuje się promowaniem oraz ochroną tej wyjątkowej waluty. Stale rośnie ilość użytkowników, którzy interesują się ową walutą i zaczynają w nią inwestować.

Historyczny kurs BTC

Pierwsza kryptowaluta jaką jest Bitcoin ma stosunkowo ciekawą historię jeśli chodzi o stosunek ceny do dolara. W momencie debiutu koszt 1BTC kształtował się na poziomie 0.063 USD co było jak wiadomo kwotą śmieszną. Decyzja o inwestycji w tym momencie mogła być dla miliona ludzi strzałem w dziesiątkę. Poziom 1 dolara BTC osiągnął na giełdach w pierwszym kwartale 2011 roku – roku, który to miał być pierwszym przełomem w historii BTC. Przełom ten nastąpił w połowie roku, gdy nagle rozpoczął się miesięczny wzrost wartości BTC. W czerwcu 1BTC kosztował nawet 35 Dolarów co pozwoliło na wielkie zyski osobom, które zainwestowały w walutę na początku roku. Był to jednak stosunkowo krótki wzrost i już na początku jesieni 2011 roku, kurs spadł do poziomu 2 dolarów za 1 BTC. Przełom roku 2011 i 2012 to ustabilizowany poziom ceny 1 BTC w granicach 3-5 dolarów. Podobnie sytuacja wyglądała również przez pierwsze miesiące roku 2012. Zmiany zaczęły się pojawiać w drugiej części roku 2012, gdy cena zaczęła się kształtować na poziomie około 10-12 dolarów za 1BTC. Jednak dopiero rok 2013 był prawdziwym przełomem i ogromną zmianą. Od samego początku kurs zaczął gwałtowanie rosnąć. W ciągu pierwszego miesiąca osiągnął poziom 20 dolarów za 1BTC. Kolejny miesiąc i kolejna zmiana. W marcu kurs miał już poziom 45 Dolarów a więc miał najwyższym poziom odkąd pojawiła się waluta. Prawdziwy przełom to jednak dopiero kwiecień gdy 1BTC kosztował już 240 Dolarów dla osób, które wcześniej zainwestowały w walutę pojawiła się szansa dużego zysku. Był to jednak bardzo krótki wzrost trwający kilka dni. Następnie szybko cena spadła do około 80 dolarów. Następne miesiące to względny spokój aż do listopada 2013. Pojawiał się powolny wzrost jednak nie mieliśmy żadnych gwałtownych ruchów na rynku. W listopadzie cena osiągnęła poziom około 150 Dolarów za 1BTC jednak jeszcze sporo brakowało do rekordowego kwietnia. Nagłe, ogromne skoki między listopadem a grudniem wywindowały cenę do poziomie nawet 1200 dolarów za 1BTC (!). Kurs rósł z każdym dniem pojawiały się jedynie kilkugodzinne spadki. Był to prawdziwy szok na rynku i sukces BTC. Pewne zmiany pojawiły się w połowie grudnia, gdy kurs spadł do poziomu około 500 dolarów za 1BTC. Ostatnie dni od około 20 grudnia 2013 to jednak wzrost do poziomu około 800 dolarów za 1BTC. Można się jednak spodziewać, że kolejne dnia zaczną przynosić zmiany na rynku związanym z BTC. Jest to waluta, która zaczyna prawdziwie podbijać rynek inwestycji i coraz więcej osób szuka zarobku na kryptowalucie. To zaś wpływa na gwałtowne zmiany cen BTC w stosunku do dolara. Jak widać rynek jest niestabilny i stale się zmienia. Handel BTC może więc okazać się szansą na duże zarobki, jednak trzeba bardzo uważać, gdyż niestabilność rynku może spowodować duże straty.

Podstawowe informacje o Bitcoin

Pomysł na kryptowalutę po około 10 latach stał się rzeczywistością, gdy na rynku pojawił się Bitcoin. Nowoczesna kryptowaluta szybko zaczęła się rozwijać i budzić coraz więcej zainteresowania wśród ludzi na całym świecie. Pojawia się coraz więcej osób, które chcą zacząć zarabiać za pomocą inwestycji w BTC. Handel tą walutą zyskuje sobie osoby, które szukają dodatkowych szans na zarobki. Aby rozpocząć handel taką wyjątkową walutą należy poznać przynajmniej podstawowe informacje, które jej dotyczą.

Jeśli chodzi o podstawowe informacje dotyczące BTC wspomnieć można między innymi takie kwestie:
• Tak jak zakłada model kryptowaluty, również bitcoin nie opiera się na zaufaniu w stosunku do emitenta centralnego tak jak klasyczne waluty. Używane są zaś zdecentralizowane bazy danych, które rozprowadza się w węzłach peer to peer.
• Do przechowywania oraz transakcji stosuje się zasady kryptografii, które mogą zagwarantować, że bitcoiny mogą być użyte tylko raz przez osoby, które je posiadają. Zasady kryptografii są podstawą bezpieczeństwa tej wyjątkowej waluty.
• Oparcie na peer to peer sprawia, że niemożliwe są jakiekolwiek manipulacyjne działania podejmowane przez agencje rządowe bądź instytucje pozarządowe. W możliwości pozostanie jedynie tak zwana banka spekulacyjna.
• Bitcoin jest zbudowany w taki sposób, że możliwe jest jego posiadanie w sposób anonimowy.
• Wszystkie transakcje w ramach bitcoinów przechowywane są w specjalnej rozproszonej bazie danych.
• Każdy jeden bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, które nazywane są satoshi, nazwa pochodzi bezpośrednio od imienia twórcy tej waluty.
• Posiadanie bitcoinów zapisuje się w specjalnych systemach zwanych portfelami, gdzie każdy człowiek posiada swoją walutę.
• Ograniczona ilość monet do 21 milionów gwarantuje, że ogranicza się prawdopodobieństwo inflacji a ograniczenie wpływa na presję deflacyjną.
• Bitcoiny można przesyłać dowolnie pomiędzy systemami sieci i adresami unikalnymi dla poszczególnych posiadaczy.
• Zasadniczo transakcje bitcoinami są darmowe.
• W tej chwili wykonuje się około 50 tysięcy transakcji dziennie, w ramach których obraca się około miliardem dolarów.
• W obiegu mamy monety BTC o łącznej wartości w okolicach 1,3 miliarda dolarów amerykańskich.
• Przelewy bitcoinami wykonuje się bez przerw i można je otrzymać nawet jeśli komputer jest wyłączony.
• Transakcje w ramach bitcoinów są nieodwracalne i dlatego mamy pewność otrzymania pieniędzy, gdy przelew jest już wykonany.
• Korzystanie z bitcoinów nie wymaga żadnej biurokracji, nie ma konieczności rejestracji w systemie. Transakcje wykonujemy, szybko, łatwo i przyjemnie.
• Nie ma pośredników przy przelewach, dzięki czemu osiągamy znaczącą oszczędność.
• System działający w ramach P2P nie może zostać przez nikogo zablokowany. Nie ma zarządców.
• Systemy bitcoin są wyjątkowo proste i wykonywanie przelewów jest łatwiejsze niż w ramach tradycyjnych transakcji bankowych.

Mamy więc wiele różnorakich kwestii, które dotyczą tej wyjątkowej waluty. Jeśli chcemy poważnie zacząć myśleć o inwestowaniu w bitcoin warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną i wszystkimi kwestiami, które bezpośrednio dotyczą tej waluty. Bitcoin rzeczywiście jest wartym uwagi narzędziem, jednak aby liczyć na zyski powinniśmy doskonale poznać tą walutę, gdyż jest ona wyjątkowo niebezpieczna i mało stabilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *